poniedziałek, 29 lutego 2016

12. Gwiazd naszych wina


http://ecsmedia.pl/c/gwiazd-naszych-wina-b-iext24985395.jpg Młodzi ludzie zazwyczaj nie myślą o śmierci. Ich życie obfituje w dość problemów-szkoła, konflikty z rodzicami, pierwsze miłości i wybranie sobie dalszej życiowej drogi. A co jeśli nie wiadomo czy nastąpi jutro? Jak żyć w perspektywie śmierci? Jak pogodzić się z chorobą? Na te i inne pytania można szukać odpowiedzi w książce "Gwiazd naszych wina" autorstwa Johna Greena.


Szesnastoletnia Hazel mogłaby być normalną nastolatką, gdyby nie chorowała na raka. Jednak dziewczyna musiała podporządkować cale swoje życie chorobie. Nieodłącznie związana z butlą z gazem, niepewna swojego jutra, większość czasu spędza w domu i czyta swoją ulubiona książkę "Cios udręki". Nieoczekiwanie w jej życie wkracza chłopak, który przewraca jej świat do góry nogami. Zaczynają razem dzielić ciężkie chwile. Augustus Waters cierni na kostniakomięsaka, czyli raka tkanki kostnej, który pozbawił  go prawej nogi. Oprócz dwójki zakochanych poznajemy losy Isaaca, który zaprzyjaźnia się z Augustem i Hazel. Razem uczęszczają do grupy wsparcia, która gromadzi chorych i ma motywować do walki z chorobą.

O tej książce jak i o filmie na jej podstawie słyszał zapewne każdy. Wszystkich wzruszyła do łez historia miłości, która z góry skazana jest na cierpienie. Miłości silniejszej niż choroba. Jednak ta historia przedstawia wiele innych aspektów życia z rakiem. Ciągłej walki o każdy dzień oraz prześladowaniu przez śmierć, która chodzi po naszych śladach. Bardzo polubiłam bohaterów tej książki nie za uczucie, jakim darzyli siebie nawzajem, lecz za silną wolę, dzięki której mieli siłę wstać z łóżka. Nie mogłam się oderwać od czytania, ponieważ podziwiam ludzi (również tych na kartach książek), którzy nawet w beznadziejności usiłują znaleźć coś dobrego. Bo życie jest dla nich największą wartością, wiedzą ile kosztuje każdy oddech i z pozoru prosty ruch. Kto nie miał okazji zapoznać się z tą pozycją serdecznie polecam, w szczególności ludziom wkraczającym w dorosłe życie. Wtedy pojawia się wiele pytań  i łatwo się pogubić w hierarchii wartości, a ta książka na pewno pozwala zrozumieć co jest naprawdę w życiu ważne.
  

3 komentarze:

 1. Ja oglądałam tylko film, ale jestem bardzo ciekawa książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapamiętam chyba tę książkę do końca życia...

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie :)
  Obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń